- Strona główna
- Blog AgendaPro Health
- Protezy piersi: rodzaje, rozważania ...
Protezy są najczęstszą metodą stosowaną obecnie w celu zwiększenia rozmiaru piersi. Lekarze mają ponad 50-letnie doświadczenie z protezami silikonowymi (nawet sam materiał bardzo ewoluował od pierwszego modelu w latach 60. XX wieku) i dobrze znają ich długoterminowe skutki.
To właśnie ośrodki badań przesiewowych w kierunku raka zatwierdziły tę technikę i były w stanie potwierdzić, że protezy lub implanty piersi nie powodują raka i nie przeszkadzają w badaniach przesiewowych w kierunku raka piersi.
Ponadto implanty piersi nie mają wpływu na ciążę i nie przeszkadzają w karmieniu piersią.
Istnieją dwa rodzaje protez piersi:
1- Silikony wypełnione solą.
2- Silikon wypełniony żelem. Oba typy mają skorupę wykonaną z tego samego materiału silikonowego.
Operacja
Przed zabiegiem należy dobrze określić oczekiwania pacjenta. Ponadto należy wyróżnić różne wielkości i przyczyny tego stanu. Na przykład powiększenie małej naturalnej piersi w operacji może być trudne, ponieważ skóra ma pewną zdolność do rozciągania się. Przed zabiegiem należy wykonać badanie mammograficzne pacjentki.
Istnieją dwie metody wprowadzania implantów piersi:
- Przed mięśniem piersiowym. Aby implant nie był widoczny gruczoł musi być wystarczająco rozwinięty lub musi być wystarczająca ilość tłuszczu w dekolcie.
- Za mięśniem piersiowym. Implant protetyczny jest w rzeczywistości umieszczany przy użyciu tego, co chirurdzy nazywają techniką "podwójnej płaszczyzny". Nie znajduje się on za pectoralis, ale w górnej części piersi. Dlatego mięsień maskuje protezę w rozszczepie.
Nacięcia
- Pod piersią. Nacięcie pod piersią jest najłatwiejszą i najprostszą techniką, ale blizna może być lekko widoczna, gdy osoba leży. Jest to preferowane podejście, jeśli areolki są zbyt małe lub jeśli piersi są lekko nachylone nad fałdem podramiennym.
- Poniżej otoczki. Blizna jest ledwo widoczna, ale otoczka powinna być na tyle szeroka, by było to możliwe. W tej metodzie powstaje blizna transglandularna (wewnątrz gruczołu sutkowego). W przypadku wielokrotnych zabiegów (w celu wymiany protezy, w szczególności), ponowne otwarcie w tym samym miejscu może spowodować powstanie włóknistej blizny w gruczole, czasami odpowiedzialnej za zrosty (tkanki, które "sklejają się" ze sobą).
- Podpachą. Gdy implant jest wprowadzany przez nacięcie w pachach, chirurgowi może być trudniej umieścić go prawidłowo. Również usuwanie protez silikonowych tą metodą może być trudne.
Rozważania
- Zabieg wykonywany jest w trybie ambulatoryjnym (pacjent wraca do domu tego samego dnia) lub ma zapewniony całonocny pobyt w szpitalu.
- Trwa on od godziny do godziny i 30 minut.
- Protezy umieszczone przed pectorals mogą powodować pewien ból. Ból jest nieco bardziej odczuwalny, gdy protezy są wstawione za mięśniami piersiowymi.
- Opatrunki utrzymywane są przez 8 dni.
- Zaleca się noszenie biustonosza sportowego przez 3 tygodnie, aby złagodzić ból i odciążyć operowane tkanki.
- Sport nie jest zalecany przez 3 tygodnie po operacji.
- Procedura ta może być pokryta przez niektóre ubezpieczenia zdrowotne w przypadku mastektomii z powodu raka piersi, agenezji (braku piersi), asymetrii piersi lub malformacji.
Powikłania pooperacyjne
- Możliwe zagrożenia to krwiak, infekcja i nieprawidłowa pozycja implantu.
- Pacjent może zauważyć zmniejszenie lub utratę czucia w jednym lub obu sutkach.
Późne powikłania
- Implant protetyczny jest ciałem obcym, które organizm odizoluje, tworząc kapsułę. Czasami ta kapsułka jest zbyt cienka i tworzy twardą skorupę wokół protezy, co powoduje, że jest ona zbyt sztywna i może ją zdeformować.
- Implanty piersi mają ograniczoną żywotność, która różni się w zależności od protezy i osoby. Z analiz statystycznych wynika, że pęknięcia są bardzo rzadkie przed siódmym rokiem życia. Pęknięty implant należy wymienić, ale takie pęknięcie nie ma wpływu na zdrowie i nie stanowi sytuacji awaryjnej. Dlatego stosowanie implantów piersi wiąże się z monitorowaniem, badaniem ultrasonograficznym co roku od siódmego roku życia i wymaga wymiany implantu średnio co 15 lat.
- Większość laboratoriów "gwarantuje" swoje protezy przez 10 lat (wymiana obu protez i zwrot części opłat za klinikę w przypadku zerwania).
Zostaw nam swój komentarz do artykułu - czy okazał się przydatny?