Protezy piersi: rodzaje, względy i powikłania

 1. Strona główna
 2. Blog AgendaPro Health
 3. Protezy piersi: rodzaje, rozważania ...

Protezy są najczęstszą metodą stosowaną obecnie w celu zwiększenia rozmiaru piersi. Lekarze mają ponad 50-letnie doświadczenie z protezami silikonowymi (nawet sam materiał bardzo ewoluował od pierwszego modelu w latach 60. XX wieku) i dobrze znają ich długoterminowe skutki.

To właśnie ośrodki badań przesiewowych w kierunku raka zatwierdziły tę technikę i były w stanie potwierdzić, że protezy lub implanty piersi nie powodują raka i nie przeszkadzają w badaniach przesiewowych w kierunku raka piersi.

Ponadto implanty piersi nie mają wpływu na ciążę i nie przeszkadzają w karmieniu piersią.

Istnieją dwa rodzaje protez piersi:

1- Silikony wypełnione solą.

2- Silikon wypełniony żelem. Oba typy mają skorupę wykonaną z tego samego materiału silikonowego.

Operacja

Przed zabiegiem należy dobrze określić oczekiwania pacjenta. Ponadto należy wyróżnić różne wielkości i przyczyny tego stanu. Na przykład powiększenie małej naturalnej piersi w operacji może być trudne, ponieważ skóra ma pewną zdolność do rozciągania się. Przed zabiegiem należy wykonać badanie mammograficzne pacjentki.

Istnieją dwie metody wprowadzania implantów piersi:

 • Przed mięśniem piersiowym. Aby implant nie był widoczny gruczoł musi być wystarczająco rozwinięty lub musi być wystarczająca ilość tłuszczu w dekolcie.
 • Za mięśniem piersiowym. Implant protetyczny jest w rzeczywistości umieszczany przy użyciu tego, co chirurdzy nazywają techniką "podwójnej płaszczyzny". Nie znajduje się on za pectoralis, ale w górnej części piersi. Dlatego mięsień maskuje protezę w rozszczepie.

Nacięcia

 • Pod piersią. Nacięcie pod piersią jest najłatwiejszą i najprostszą techniką, ale blizna może być lekko widoczna, gdy osoba leży. Jest to preferowane podejście, jeśli areolki są zbyt małe lub jeśli piersi są lekko nachylone nad fałdem podramiennym.
 • Poniżej otoczki. Blizna jest ledwo widoczna, ale otoczka powinna być na tyle szeroka, by było to możliwe. W tej metodzie powstaje blizna transglandularna (wewnątrz gruczołu sutkowego). W przypadku wielokrotnych zabiegów (w celu wymiany protezy, w szczególności), ponowne otwarcie w tym samym miejscu może spowodować powstanie włóknistej blizny w gruczole, czasami odpowiedzialnej za zrosty (tkanki, które "sklejają się" ze sobą).
 • Podpachą. Gdy implant jest wprowadzany przez nacięcie w pachach, chirurgowi może być trudniej umieścić go prawidłowo. Również usuwanie protez silikonowych tą metodą może być trudne.

Rozważania

 • Zabieg wykonywany jest w trybie ambulatoryjnym (pacjent wraca do domu tego samego dnia) lub ma zapewniony całonocny pobyt w szpitalu.
 • Trwa on od godziny do godziny i 30 minut.
 • Protezy umieszczone przed pectorals mogą powodować pewien ból. Ból jest nieco bardziej odczuwalny, gdy protezy są wstawione za mięśniami piersiowymi.
 • Opatrunki utrzymywane są przez 8 dni.
 • Zaleca się noszenie biustonosza sportowego przez 3 tygodnie, aby złagodzić ból i odciążyć operowane tkanki.
 • Sport nie jest zalecany przez 3 tygodnie po operacji.
 • Procedura ta może być pokryta przez niektóre ubezpieczenia zdrowotne w przypadku mastektomii z powodu raka piersi, agenezji (braku piersi), asymetrii piersi lub malformacji.

Powikłania pooperacyjne

 • Możliwe zagrożenia to krwiak, infekcja i nieprawidłowa pozycja implantu.
 • Pacjent może zauważyć zmniejszenie lub utratę czucia w jednym lub obu sutkach.

Późne powikłania

 • Implant protetyczny jest ciałem obcym, które organizm odizoluje, tworząc kapsułę. Czasami ta kapsułka jest zbyt cienka i tworzy twardą skorupę wokół protezy, co powoduje, że jest ona zbyt sztywna i może ją zdeformować.
 • Implanty piersi mają ograniczoną żywotność, która różni się w zależności od protezy i osoby. Z analiz statystycznych wynika, że pęknięcia są bardzo rzadkie przed siódmym rokiem życia. Pęknięty implant należy wymienić, ale takie pęknięcie nie ma wpływu na zdrowie i nie stanowi sytuacji awaryjnej. Dlatego stosowanie implantów piersi wiąże się z monitorowaniem, badaniem ultrasonograficznym co roku od siódmego roku życia i wymaga wymiany implantu średnio co 15 lat.
 • Większość laboratoriów "gwarantuje" swoje protezy przez 10 lat (wymiana obu protez i zwrot części opłat za klinikę w przypadku zerwania).

Zostaw nam swój komentarz do artykułu - czy okazał się przydatny?

O serwisie

Portal poświęcony aranżacji wnętrz salonów fryzjerskich.

Korzystając z naszych porad, dobór mebli i akcesoriów fryzjerskich nie będzie stanowił problemu.

Stwórz swój idealny salon razem z nami.

 

Kontakt

kontakt@partnerzy.info.pl

Galeria