Jak Covid-19 wpływa na kobiety w ciąży?

 1. Strona główna
 2. Blog AgendaPro Health
 3. Jak Covid-19 wpływa na ...

Ciąża to długo oczekiwany czas dla rodziców dziecka. Aby osiągnęła pomyślny termin, należy przestrzegać szeregu środków ostrożności: przyjmować suplementy witaminowe, wapń, monitorować aktywność fizyczną i unikać stresu. Teraz, dzięki obecności Covid-19, wysiłki są podwojone. Nie wiadomo jeszcze dokładnie, jakie jest ryzyko zarażenia się wirusem przez kobiety w ciąży, ale możliwe, że mogą być bardziej podatne ze względu na zmiany, jakie przechodzi ich organizm.

Objawy Covid-19

 • Zmęczenie
 • Gorączka lub gorączka
 • Ogólne złe samopoczucie
 • ból gardła
 • Suchy kaszel
 • Biegunka
 • Ból mięśniowy
 • Utrata smaku i zapachu

Jeśli masz którykolwiek z tych objawów i podejrzewasz, że masz Covid-19, skontaktuj się z lekarzem. On lub ona powie Ci, czy rozsądnie jest poddać się badaniu i jakie leczenie jest potrzebne.

Leczenie domowe jest najbardziej powszechne i skuteczne. Śledź swoje objawy, przyjmuj przepisane tabletki, pij dużo płynów, odpoczywaj i staraj się zachować pozytywny umysł, aby złagodzić stres i niepokój. Nie zaniedbuj swojego zdrowia psychicznego. Pamiętaj, że wirus można kontrolować i pokonać bez większych trudności, o ile zostanie wykryty we wczesnym stadium.

Wpływ leku Covid-19 na przebieg ciąży

Badania wciąż trwają, bo choroba wciąż się rozwija. Dotychczas zaobserwowano, że niektóre kobiety w ciąży z Covid-19 rodziły przedwcześnie lub przez cesarskie cięcie, co zwiększa prawdopodobieństwo, że dziecko będzie musiało być umieszczone w inkubatorze.

Wirus nie został wykryty w płynie owodniowym ani w mleku matki. Wskazane jest również badanie dziecka, jeśli matka miała Covid-19 niedawno lub w czasie porodu. Niektóre dzieci przeszły testy pozytywne, a niektóre nie. Tak czy inaczej, test pomaga zasilić metryki, lepiej zorganizować protokół w szpitalach i wiedzieć, jak działać w domu.

Środki bezpieczeństwa biologicznego w szpitalach

Strefa opieki nad kobietami w ciąży jest zwykle oddzielona od pacjentów z Covid-19, właśnie po to, by uniknąć zarażenia, więc poród w czasie pandemii jest bezpieczny. Powinieneś przestrzegać protokołów swojego ośrodka zdrowia, aby nie utrudniać procesu. W większości przypadków kobiety nie mogą przyprowadzić więcej niż jednej osoby towarzyszącej, maski muszą być noszone przez cały czas, a w pomieszczeniach szpitalnych po porodzie nie ma żadnych gości.

Jest prawdopodobne, że Ty i Twój partner zostaniecie poddani testowi na obecność Covid-19 podczas pobytu w szpitalu.

Brak podziału

Jeśli matka ma Covid-19, ale czuje się dobrze, może karmić piersią i opiekować się dzieckiem, lekarze zalecają jej to, pod warunkiem, że nosi maseczkę i myje ręce przed i po trzymaniu dziecka. Następnie należy zachować odstęp co najmniej półtora metra między noworodkiem a matką do czasu zakończenia okresu izolacji.

Pielęgnacja noworodka w domu

Chociaż wielu członków rodziny i przyjaciół będzie chciało poznać dziecko, najlepiej zostawić wizyty na inny czas, aż warunki będą bardziej sprzyjające. Na razie dziecko powinno mieć kontakt tylko z osobami, które z nim mieszkają: matką, ojcem, rodzeństwem, dziadkami... Przed podejściem do dziecka należy dokładnie umyć ręce. Jeśli ktoś z domowników jest zarażony, konieczne jest noszenie masek wewnątrz domu i odizolowanie go w innym pomieszczeniu.

Kiedy nadchodzi czas wizyty u pediatry, matka powinna założyć swoją maskę, ale nie powinna nakładać jej na dziecko. Czasami nie będzie konieczne osobiste uczestnictwo w konsultacjach, ponieważ można je przeprowadzić zdalnie. Lekarz powie Ci, jak będzie wyglądał Twój przypadek.

Prewencja

 • Stosować maskę lub respirator. W pierwszym przypadku, jeśli jest wykonana z tkaniny, wzmocnij ją chirurgiczną. W tych ostatnich należy używać KN94 lub N94, modeli, które okazały się najskuteczniejsze w unikaniu wdychania cząstek zanieczyszczonych wirusem.
 • Zachowaj fizyczny dystans i unikaj przebywania w tłumie lub korzystania z transportu publicznego.
 • Myj ręce po przyjściu z ulicy przez co najmniej 15 sekund mydłem antybakteryjnym.
 • Na zewnątrz stosuj żel antybakteryjny lub domowy roztwór alkoholu (minimum 60%) i wody.
 • Często wietrzyć pomieszczenia zamknięte. Jeśli masz w domu klimatyzację, wyczyść filtry i otwórz okna na kilka godzin, aby umożliwić cyrkulację powietrza.
 • Zaszczep się przeciwko Covid-19. Badania wykazały, że nie ma wpływu na płód po wstrzyknięciu przez kobietę dawki szczepionki. Nie zaobserwowano również, aby powodował niepłodność. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.

- Uczestnicz zdalnie w kursach przed i po porodzie, aby kontynuować szkolenie w tym nowym etapie macierzyństwa.

O serwisie

Portal poświęcony aranżacji wnętrz salonów fryzjerskich.

Korzystając z naszych porad, dobór mebli i akcesoriów fryzjerskich nie będzie stanowił problemu.

Stwórz swój idealny salon razem z nami.

 

Kontakt

kontakt@partnerzy.info.pl

Galeria