- Strona główna
- Blog AgendaPro Health
- Jak Covid-19 wpływa na ...
Ciąża to długo oczekiwany czas dla rodziców dziecka. Aby osiągnęła pomyślny termin, należy przestrzegać szeregu środków ostrożności: przyjmować suplementy witaminowe, wapń, monitorować aktywność fizyczną i unikać stresu. Teraz, dzięki obecności Covid-19, wysiłki są podwojone. Nie wiadomo jeszcze dokładnie, jakie jest ryzyko zarażenia się wirusem przez kobiety w ciąży, ale możliwe, że mogą być bardziej podatne ze względu na zmiany, jakie przechodzi ich organizm.
Objawy Covid-19
- Zmęczenie
- Gorączka lub gorączka
- Ogólne złe samopoczucie
- ból gardła
- Suchy kaszel
- Biegunka
- Ból mięśniowy
- Utrata smaku i zapachu
Jeśli masz którykolwiek z tych objawów i podejrzewasz, że masz Covid-19, skontaktuj się z lekarzem. On lub ona powie Ci, czy rozsądnie jest poddać się badaniu i jakie leczenie jest potrzebne.
Leczenie domowe jest najbardziej powszechne i skuteczne. Śledź swoje objawy, przyjmuj przepisane tabletki, pij dużo płynów, odpoczywaj i staraj się zachować pozytywny umysł, aby złagodzić stres i niepokój. Nie zaniedbuj swojego zdrowia psychicznego. Pamiętaj, że wirus można kontrolować i pokonać bez większych trudności, o ile zostanie wykryty we wczesnym stadium.
Wpływ leku Covid-19 na przebieg ciąży
Badania wciąż trwają, bo choroba wciąż się rozwija. Dotychczas zaobserwowano, że niektóre kobiety w ciąży z Covid-19 rodziły przedwcześnie lub przez cesarskie cięcie, co zwiększa prawdopodobieństwo, że dziecko będzie musiało być umieszczone w inkubatorze.
Wirus nie został wykryty w płynie owodniowym ani w mleku matki. Wskazane jest również badanie dziecka, jeśli matka miała Covid-19 niedawno lub w czasie porodu. Niektóre dzieci przeszły testy pozytywne, a niektóre nie. Tak czy inaczej, test pomaga zasilić metryki, lepiej zorganizować protokół w szpitalach i wiedzieć, jak działać w domu.
Środki bezpieczeństwa biologicznego w szpitalach
Strefa opieki nad kobietami w ciąży jest zwykle oddzielona od pacjentów z Covid-19, właśnie po to, by uniknąć zarażenia, więc poród w czasie pandemii jest bezpieczny. Powinieneś przestrzegać protokołów swojego ośrodka zdrowia, aby nie utrudniać procesu. W większości przypadków kobiety nie mogą przyprowadzić więcej niż jednej osoby towarzyszącej, maski muszą być noszone przez cały czas, a w pomieszczeniach szpitalnych po porodzie nie ma żadnych gości.
Jest prawdopodobne, że Ty i Twój partner zostaniecie poddani testowi na obecność Covid-19 podczas pobytu w szpitalu.
Brak podziału
Jeśli matka ma Covid-19, ale czuje się dobrze, może karmić piersią i opiekować się dzieckiem, lekarze zalecają jej to, pod warunkiem, że nosi maseczkę i myje ręce przed i po trzymaniu dziecka. Następnie należy zachować odstęp co najmniej półtora metra między noworodkiem a matką do czasu zakończenia okresu izolacji.
Pielęgnacja noworodka w domu
Chociaż wielu członków rodziny i przyjaciół będzie chciało poznać dziecko, najlepiej zostawić wizyty na inny czas, aż warunki będą bardziej sprzyjające. Na razie dziecko powinno mieć kontakt tylko z osobami, które z nim mieszkają: matką, ojcem, rodzeństwem, dziadkami... Przed podejściem do dziecka należy dokładnie umyć ręce. Jeśli ktoś z domowników jest zarażony, konieczne jest noszenie masek wewnątrz domu i odizolowanie go w innym pomieszczeniu.
Kiedy nadchodzi czas wizyty u pediatry, matka powinna założyć swoją maskę, ale nie powinna nakładać jej na dziecko. Czasami nie będzie konieczne osobiste uczestnictwo w konsultacjach, ponieważ można je przeprowadzić zdalnie. Lekarz powie Ci, jak będzie wyglądał Twój przypadek.
Prewencja
- Stosować maskę lub respirator. W pierwszym przypadku, jeśli jest wykonana z tkaniny, wzmocnij ją chirurgiczną. W tych ostatnich należy używać KN94 lub N94, modeli, które okazały się najskuteczniejsze w unikaniu wdychania cząstek zanieczyszczonych wirusem.
- Zachowaj fizyczny dystans i unikaj przebywania w tłumie lub korzystania z transportu publicznego.
- Myj ręce po przyjściu z ulicy przez co najmniej 15 sekund mydłem antybakteryjnym.
- Na zewnątrz stosuj żel antybakteryjny lub domowy roztwór alkoholu (minimum 60%) i wody.
- Często wietrzyć pomieszczenia zamknięte. Jeśli masz w domu klimatyzację, wyczyść filtry i otwórz okna na kilka godzin, aby umożliwić cyrkulację powietrza.
- Zaszczep się przeciwko Covid-19. Badania wykazały, że nie ma wpływu na płód po wstrzyknięciu przez kobietę dawki szczepionki. Nie zaobserwowano również, aby powodował niepłodność. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.
- Uczestnicz zdalnie w kursach przed i po porodzie, aby kontynuować szkolenie w tym nowym etapie macierzyństwa.