Recepta lekarska weterynaryjna: co to jest i kto może ją wystawić?

 1. Strona główna
 2. Blog AgendaPro Health
 3. Recepta lekarska weterynaryjna: co to jest i ...

Każda diagnoza medyczna, oprócz rygorystycznej analizy, w trakcie której pacjent jest pytany i oceniany, wydaje po diagnozie wskazania medyczne do zwalczania patologii pacjenta, który ma zostać uzdrowiony.

Podobnie jak w medycynie konwencjonalnej, tak i w weterynarii recepty te są zawsze bardzo ważne, a nawet mają określone skutki prawne w zakresie ochrony zdrowia i życia.

W tym artykule dowiesz się, co to jest recepta weterynaryjna, jakie są jej elementy oraz jak i kiedy można ją wystawić.

Co to jest recepta weterynaryjna

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś wiedzieć o receptach weterynaryjnych, zwłaszcza jeśli rozpoczynasz własną działalność weterynaryjną, jest to, że recepty weterynaryjne należą do kategorii dokumentów zdrowotnych. Są to dokumenty regulowane prawnie, za pomocą których każdy upoważniony lekarz weterynarii, zgodnie z prawem, może przepisywać leki pacjentom zwierzęcym w ramach wykonywania swojego zawodu.

Recepty upoważniają zarówno farmaceutów, jak i właścicieli zwierząt do wydawania leków na określone schorzenia.

Części recepty weterynaryjnej

Elementy recepty weterynaryjnej odnoszą się do konkretnych informacji dotyczących ilości, form dawkowania i rodzaju konkretnego leku, który ma być wydany w zależności od stanu chorobowego.

Aby zrozumieć, jak prawidłowo wypisać receptę weterynaryjną, należy zapoznać się z jej częściami składowymi:

 1. W pierwszej kolejności wypełnia się część zasadniczą recepty, w której podaje się nazwę i moc potrzebnego leku. Ta pierwsza część recepty weterynaryjnej jest zwykle adresowana do jej głównego odbiorcy, czyli farmaceuty.

 2. Recepta odnosi się wówczas do tak zwanej recepty, czyli konkretnego sposobu podawania produktu leczniczego pacjentowi. W przypadku weterynarii sekcja ta jest adresowana do właściciela lub osoby odpowiedzialnej za zwierzę.

 3. Recepta weterynaryjna będzie miała różne cechy w zależności od leków. W związku z tym środki odurzające i psychotropowe muszą być uwzględnione na recepcie zgodnie z przepisami prawnymi obowiązującymi w każdym kraju.

Wymagania dotyczące recepty weterynaryjnej

Jak każdy inny legalny dokument medyczny, recepta weterynaryjna musi spełniać szereg wymogów, aby mogła być uznana za ważną lub pochodzącą z prawdziwego i legalnego źródła. Wymagania te są następujące:

 • Musi być ono skierowane do trzech różnych adresatów: po pierwsze, do osoby wydającej produkt leczniczy; po drugie, do właściciela zwierzęcia; i po trzecie, do osoby wystawiającej receptę. Oznacza to, że każda recepta weterynaryjna musi być wypisana trzykrotnie.

 • Nazwa wymaganego produktu leczniczego powinna być wyraźnie czytelna na każdej recepcie weterynaryjnej. Powinien on określać rodzaj produktu leczniczego (syrop, tabletka), jego moc i liczbę wymaganych dawek.

 • Musi ona zawierać dane osoby wystawiającej receptę, w tym przypadku personelu weterynaryjnego. Podstawowe dane to imię i dwa nazwiska, a także numer rejestracyjny i numer identyfikacyjny.

 • Materiał, na którym drukowane są recepty weterynaryjne, powinien być materiałem trudnym do podrobienia. Można to zrobić za pomocą druku, znaku wodnego lub innej metody identyfikacji.

 • Wydrukowane formularze recept weterynaryjnych powinny być oznaczone numerem seryjnym i numerem serii. Powinny one być opatrzone informacją, że są ważne przez dziesięć dni od daty wystawienia recepty.

Kiedy wymagana jest recepta weterynaryjna?

Wystawienie recepty weterynaryjnej jest częścią pełnego badania lekarskiego i procesu diagnostycznego, który rozpoczyna się od wywiadu weterynaryjnego i jest wynikiem zestawu badań i badań przedmiotowych wykonanych przez pacjenta. Oznacza to, że stosowanie weterynaryjnej recepty lekarskiej jest niezbędne w każdym nagłym przypadku medycznym wymagającym podania leku lub przedłużenia leczenia.

Kto może wypisać receptę?

Osoby rozpoczynające pracę w służbie weterynaryjnej powinny wiedzieć, że do wystawiania ważnych i legalnych recept weterynaryjnych uprawnieni są wyłącznie przeszkoleni i wykwalifikowani lekarze weterynarii, którzy muszą być odpowiednio zarejestrowani i posiadać ważne dokumenty. W tym sensie specjaliści ci mogą przepisywać wyłącznie leki do użytku weterynaryjnego, a przepisywanie leków innego rodzaju będzie karane przez prawo.

Ograniczenia te podlegają jednak przepisom prawa każdego kraju i mogą ulec zmianie w zależności od kontekstu. Możliwe jest, że w niektórych krajach inni przedstawiciele zawodów medycznych, tacy jak asystenci lekarzy i farmaceuci, mogą również wypisywać recepty, choć być może nie mają one charakteru konwencjonalnych recept weterynaryjnych.

Mimo to należy mieć świadomość, że lepsze wyniki i mniej wypadków uzyskamy, jeśli recepty będą wystawiać wyłącznie lekarze weterynarii. W związku z tym istotne jest, aby firma dysponowała odpowiednio przeszkolonym i akredytowanym personelem, który będzie wystawiał tak ważne dokumenty.

Osoba wystawiająca receptę weterynaryjną powinna zawsze szanować opinię i życzenia klienta, tj. osoby, która przychodzi do lecznicy weterynaryjnej po pomoc dla swojego zwierzęcia.

Powiązane artykuły:

 1. 8 miejsc, w których można kupić uniformy medyczne w mieście Meksyk
 2. Części historii choroby
 3. Formularz wywiadu psychologicznego

O serwisie

Portal poświęcony aranżacji wnętrz salonów fryzjerskich.

Korzystając z naszych porad, dobór mebli i akcesoriów fryzjerskich nie będzie stanowił problemu.

Stwórz swój idealny salon razem z nami.

 

Kontakt

kontakt@partnerzy.info.pl

Galeria